دیر درآمدن دندان شیری

دیر درآمدن دندان شیری

رویش دندان های شیری و مراقبت از آن ها امری است که بیشتر والدین در زمان خود دچار نگرانی هایی می شوند . اما به راستی  علت دیر در آمدن دندان های شیریچیست ؟   در آمدن دندان های شیری  و البته افتادن آن ها  لازم است در برهه زمانی خاصی اتفاق بی افتد و اگر این زمان تاخیر داشته باشد و یا زود تر از موعد خود اتفاق بیافتد دلایل  خاص و البته اختلالات بسیاری را نیز در پی دارد . در ادامه دکتر هلن جوانمرد دندانپزشک اطفال  به بررسی  پاسخ برخی از والدین در رابطه با علل اصلی دیر  در آمدن  دندان های شیری  می پردازند . اگر شما هم سلامت دندان های کودکتان برایتان مهم است بهتر است ادامه مطلب را مطالعه کنید .

بهترین دندانپزشک کودکان

عوامل موثر در رشد دندان ها

در حقیقت موارد بسیار زیادی وجود دارند که می توانند در  رشد دندان های شیری تاثیر گذار باشند  از جمله این موارد شامل :

  • بعد از تشکیل ریشه  و تشکیل  شدن آن  رشد و حرکت ریشه دندان به سمت دهان  آغاز می شود  در نتیجه  در صورتی که این رشد با تاخیر مواجه شود می تواند تاثیر بسزاریی در رویش دندان داشته باشد .
  • هر گونه اختلال  در بافت های  هم بند اطراف  دندان و استخوان آلوئول فک نیز در  رشد دندان تاثیر گذار است .  بافت انتهای ریشه دندان را می توان از دیگر عوامل تاثیر گذار در  رشد دندان ها دانست .
  •   هر گونه تغییر در  رگ ها و  عصب نیز در رشد دندان ها موثر هستند .

این مواردی که ذکر شد همگی می توانند بر  رشد دندان ها موثر باشند ، اما  برخی از والدین از تاخیر  در دیر در آمدن دندان های شیری کودک گله مند هستند ،باید  این نکته را یاد آور شد که نگرانی برخی از والدین بی مورد است  و زمان رویش دندان ها در کودکان با یکدیگر  متفاوت است  ،به طور تقریبی  باید اولین دندان شیری در حدود 6 ماهگی رویش کند  و تا سن 6 الی 7 سالگی  دندان های شیری  شروع به افتادن کنند ،لازم به ذکر است که علل دیر افتادن دندان های شیری در مقالات قبلی  بررسی شده است .  اگر  این زمان  برای کودک شما  خیلی طولانی شد یعنی   حدود شش ماه تاخیر داشت  هر چه سریعتر به دندانپزشک اطفال مراجعه  کنید .

دلایل تاخیر در رویش دندان های شیری

یکی از دلایل مهم که  بر  رویش دندان های کودک می تواند تاثیر گذار باشد  ، عوامل ژنتیکی است گاهی بنا  عامل ژنتیک  دندان های شیری در زمان خود  رشد نمی کنند .

همچنین  در صورتی که کودک، تغذیه خوبی نداشته باشد می تواند سبب تاخیر در ،در آمدن دندان شیری شود  ،بهترین و مناسب ترین تغذیه برای کودک شیر مادر است.

کمبود ویتامن D  کودک  از موارد مهمی است  که تاثیر بسزایی بر رشد دندان ها  دارد ، ویتامینه D   کافی در بدن کودک سبب می شود که کلسیم کافی  برای رشد استخوان ها و دندان ها  در بدن وجود داشته باشد .

کم کاری تیروئید در کودکان یکی دیگر از عواملی است که بر رویش دندان های کودک موثر است.

دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال به والدین توصیه می کنند که  از همان سنین ابتدایی مراجعه به دندانپزشک کودک را در برنامه خود قرار دهند ، درصورت بروز هر گونه اختلال ،دندانپزشک می تواند  علل را زودتر از موعد  تشخیص دهد و متناسب با آن راهکار های درمانی پیشنهاد کند .

دندانپزشک کودکان

برچسب گذاری توسط ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یک =